• ALTIN (TL/GR)
  1.666,22
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93
 • BITCOIN/TL
  716545,289
  % 0,23
 • ETHEREUM/TL
  44021
  % -0,37
 • CARDANO/TL
  6.72
  % -0,90
 • RIPPLE/TL
  13.35
  % -0,93

CVC Kodu Nedir, Nerede Yazar, Ne İşe Yarar?

CVC Kodu Nedir, Nerede Yazar, Ne İşe Yarar?

CVC, CVV ya da CID, kart güvenlik kodu olarak bilinen üç haneli bir sayıdır. Banka kartlarının kim üzerine tanımlı olduğunu belirten güvenlik kodlarını kullanarak internet alışverişlerini tamamlamak ve şifre değiştirmek mümkündür. Hassas işlemlerin tamamlanabilmesi için gereken bu kod, başkalarıyla paylaşılmamalıdır. CVC kodu Mastercard için geçerli olurken CVV Visa, CID ise Americanexpress kartları için geçerlidir.

CVC’nin Açılımı Nedir?

CVC, CVV ve CID kodları aynı amaca hizmet eder. Aralarındaki tek fark, uyumlu oldukları kartın türüdür. CVC açılımı “Card Validation Code” (Kart Doğrulama Kodu), CVV açılımı “Card Validation Value” (Kart Doğrulama Değeri), CID açılımı “Card Identification Number” (Kart Tanımlama Numarası) şeklindedir.

cvc kodu nerede

CVC Nerede Yazar?

CVC, çoğunlukla kart numarası veya kartın son kullanım tarihiyle karıştırılır. Ön yüzde yer alan bu bilgiler CVC kodu ile alakalı değildir. Kart doğrulama kodu, kartın arka yüzünde bulunur ve üç haneden meydana gelir. CVV kodu ile CID kodu da ilgili kartların aynı yerindedir.

CVC Ne İşe Yarar?

Uzaktan yapılan kart işlemlerinin tamamında CVC bilgisi doğru verilmelidir. Çünkü bu kod, kartın kime ait olduğunu belirttiği için yapılan işlemin kim adına olduğunu saptar. Yaygın olarak gerektiği durumlar şifre değişimi ve internet alışverişleridir. Kartın arkasında bulunan üç basamaklı CVC önemli olsa da tek başına bir iş görmez. Ancak kart bilgileri girildikten sonra kullanılabilir.

 Başkasının Eline Geçerse Ne Yapılmalıdır?

Kart bilgilerinizin ele geçirilmiş olduğunu ve adınıza işlem yapılacağını düşünüyorsanız, müşterisi olduğunuz bankaya giderek kartınızı yeniletebilirsiniz. Ayrıca kartınızın arka yüzündeki CVC numarası, diğer hesap bilgileri olmadan suiistimal edilemez. Yine de CVC kodu her ihtimale karşı korunmalı ve kimseyle paylaşılmamalıdır.

Kart numaranız, kart şifreniz, kartın son geçerlilik tarihi ve kart sahibinin adı eksiksiz biliniyorsa ve bu aşama itibariyle CVC numarası da öğrenilmişse kartın mutlaka yenilenmesi gerekir.

Yenileme Nasıl Yapılır?

Kart bilgilerinizin ayrı ayrı yenilenmesi mümkün değildir. Öteki bilgilerden bağımsız olarak değiştirilebilen tek şey paroladır. IBAN numarası, hesap numarası veya CVC değiştirilmek isteniyorsa kartın tamamen yenilenmesi gerekir. Diğer bilgilerle beraber CVC kodu yenileme işlemi ancak banka şubelerine başvurmanızla mümkündür.

Banka, kredi kartları ve diğer konular üzerine daha fazla bilgi edinmek için “Bilgi Bankası” kategorimizi incelemeyi unutmayın.