• ALTIN (TL/GR)
  1.677,13
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1293
  % 0,00
 • € EURO
  28,8843
  % -0,11
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14
 • BITCOIN/TL
  722806,405
  % -0,97
 • ETHEREUM/TL
  43200
  % -1,10
 • CARDANO/TL
  6.68
  % -1,78
 • RIPPLE/TL
  13.83
  % -0,60

Borsada Tahtacı Ne Demektir? Görevi Nedir?

Borsada Tahtacı Ne Demektir? Görevi Nedir?

Borsada tahtacı kavramı, borsada işlem yapılacak hisselerin alım – satımlarını gerçekleştiren ve düzenleyen kişi demektir. Borsada bir seansın bitip, bu seansta satışı yapılan hisselerin fiyatlarına göre yeni açılacak seansın tutarını belirler. Bu tutarı alçaltıp yükseltebilir.

Borsada tahtacı denmesinin amacı ise, borsada işlem yapılacak hisse senetlerinin alım – satım tutarlarının yazıldığı yere tahta denmesidir. Bu tahtadaki yazıları düzenleyen kişiye de tahtacı denmektedir. Bir seansta hisse senedi tutarlarının bağlı olduğu durum, o seans boyunca toplam alış – satış fiyatlarıdır. Tahtacı ise işlem yapıldığı anda en yüksek ya da en düşük teklifi vererek hisse senetlerinin tutarlarını belirlemektedir. Tahtacı, hisse senedinin diğer önceki tutarlarına göre hareket ettiği için ve en yüksek ya da en düşük fiyatı vererek hisse senedinin değerini kendi belirlediğinden dolayı seanstaki güçlü kişilerden biridir.

Borsada Tahta Ne Demektir?

Borsada tahta terimi, dünyadaki bütün ülkeler için borsaların ilk zamanlarında teknoloji çok fazla ilerlemediğinden dolayı çok farklı gelişmekteydi. Bazı ülkeler fax kullanırken bazı ülkeler telefon konuşması yaparak gerçekleştirirlerdi. Kimi ülkeler ise günlerce süren mektuplar ile hisse senedinin alım – satımını yapıyordu. Türkiye’de ise hisse senedi alım –  satım işlemi, kara tahtalarda gerçekleşmekteydi. Biri, hisse senedi satın almak istediği zaman aracı kurumu telefon ile arar ve de tahtacı ise kaç adet, hangi fiyattan alacağını tahtaya geçirirdir. Aynı işlem hisse senedi satma işlemi ile aynı gerçekleşirdir.

Borsada Tahtacının Görevi Nedir?

Tahtacının yaptığı görevler şu şekilde verilmiştir:

Tahtacı, hisse senetleri alım satımı gerçekleşirken söz konusu hisse senedinin ortalama olarak fiyatını belirler. Bununla birlikte seansın  gidişatını ve de sonucunu büyük oranda değiştiren kişidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu işlemler, bilgisayarlar ile yapılıyor olsa da borsada bu terim halen geçerliliğini korumaktadır. İşleme konmuş olan hisselerin alım – satım tutarları artık günümüzde dijitaldeki tahtalara yazılır. Hisselerin alım – satım fiyatlarını belirleyen tahtacı ise bu platformun arkasından yine gidişatı ve sonucu etkiler.

Borsada yerini belli etmiş olan şirketler, bu kavramlara aşinadır. Borsada tahtacı, sadece hisse senetlerinin alım – satım işlemlerinin değerlerinin belirleyerek borsadaki gidişatı ve sonucu büyük oranda etkilemektedir. Ancak tahtacı, döviz alım – satım işlemlerini etkilemez. Geçmişte tahtacı olarak tabir edilen kişilerin yerini, şu anda yapay zekalar almıştır. Önceki seanslarda mevcut olan en yüksek ve en düşük fiyatlara göre yeni açılan seansların fiyatı otomatik olarak değerlendirilip belirlenmektedir. Ayrıca yatırım yapan kişi sayısı arttıkça, hisse senedinin değer artacaktır. Fiyatın yüksek kalmasına rağmen almak isteyen kişi sayısı azalır ise de bu sefer hisse senedinin değeri düşecektir.

Hisse Tahtası Ne Demektir?

Hisse tahtası kavramı, teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde hisse alım – satım işlemleri dijitalden yürütülmektedir. Fakat teknoloji ile birlikte hala tahta ve tahtacı terimleri borsada sıklıkla kullanılmaktadır. Hisse alım – satım işlemlerinin gerçekleştiği ortama hisse tahtası adı verilmektedir.

Borsada Tahtacı Nasıl Tespit Edilmektedir?

Borsada tahtacıyı belirleyebilmek için net bir yöntem yoktur. Eğer ki tahtacı kendini göstermek istemez ise, tahtacı tespit edilmez. Borsada derinlik lisanlarıyla alıcı – satıcı görünüyor olsa da teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde tahtacı kendini gizleyebilmektedir. Borsada tahtacı olarak bilinen kişi, hisse senedindeki en büyük yatırımcıyı anlatmaktadır. Tahtacı terimi duyulduğu zaman insanların aklına en büyük yatırımcı ve hisse senedi fiyatlarını etkileyen kişiler gelir.

Borsada Tahta Yapıcı Ne Demektir?

Borsada tahta yapıcı terimi, tahtacı anlamına gelmemektedir. Bazı durumlarda hisse senedi üzerindeki fazla oynamada tahta yapıcılar, hisse senedi fiyatlarını düzene sokarlar ve aşırı derecede bulunan fiyat artış – azalışlarına engel olurlar. Borsada tahtacı ise hisse senetleri fiyatlarını önemli ölçüde değişikliğe uğratan kişi olduğundan dolayı tahtayı tekrar düzenleyebilmektedir. Hisse senetlerinin vurgun amaçlı hareket etmesinin de önüne geçebilen tahta yapıcı, yalnızca hisse fiyatlarını arttırıp azaltan kişi olarak da anlaşılmamalıdır.

Hisse fiyatlarını arttırıp azaltan ve dengede tutmaya çalışan işi de tahtacılar yapabilmektedir. Tahta yapıcı genellikle fahiş hisse senedi fiyatlarına el atan kısımda görev almaktadır. Günümüzde bazı aracı kuruluşlar, hisse senedi üzerinde yapıcılık görevini alabilir. Bu görevi aldıklarında ise hisse üzerinden baskın bir güç olurlar. Aynı zamanda hisse fiyatlarının sağlıklı yükseliş ve düşüş sağlanmasına katkıda bulunurlar.