• ALTIN (TL/GR)
  1.866,38
  % -1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • BIST 100
  7.913,76
  % -0,82
 • BITCOIN/TL
  1265377,140
  % -0,89
 • ETHEREUM/TL
  67820
  % -0,31
 • CARDANO/TL
  17.15
  % 7,08
 • RIPPLE/TL
  19.21
  % -1,13

Borsadan Nasıl Para Kazanılır? Nasıl Oynanır? Kazanma ve Riskler

Borsadan Nasıl Para Kazanılır? Nasıl Oynanır? Kazanma ve Riskler

Borsadan nasıl para kazanılır ve nasıl oynanır sorusu ve hisse satın almak veya borsaya yatırım yapmak düşüncesi size karmaşık geliyorsa yalnız değilsiniz. Borsaya yatırım yapma konusunda yeni başlayacak kişilerin kafası kolayca karışabilir. Hatta eski yatırımcı olmasına rağmen tecrübesi az kişiler de buna dâhildir.

Borsada para kazanma konusunda öncelikle ve muhakkak riskleri ve ihtimal dâhilinde olumsuz senaryoları bilmek; ardından olumlu senaryolar nasıl yaratılır, borsadan nasıl para kazanılır sorusunun yanıtlarını aramak gerekir.

Borsada Para Kazanma ve Riskler

Borsada para kazanma konusuna geçmeden önce her zaman göz önünde bulundurmanız gereken risklere değinelim:

Teknik jargon, terminoloji, finans uzmanları, analistler, borsacılar tarafından yapılan yorumlar ve diğer yatırımcıların korku hikâyeleri tarafından korku ile yüklenmiş olabilirsiniz. Korkmak, başlamadan önce iyidir. Çünkü borsa, “Kaybetme Riskini ve Kazanma İhtimalini Göze Almak” demektir. Kesin kâr garantisi diye bir şey söz konusu değildir.

Yatırım yapmak, sermayenizi faiz kazanmak adına bir tasarruf hesabına yatırmaktan çok farklı bir şeydir. Garantili yatırımların güvenliği yerine, paranızla riske girersiniz. Ümit edilen, koyduğunuzdan çok daha fazlasını kazanmanızdır (sürekli kâr elde etmek isteriz), ancak daha kötü sonuçlanma ihtimali de vardır (yatırımı kötü bir kayıpla sonuçlandırabiliriz).

Birçok senaryoda ne kadar yüksek getiri isterseniz, genellikle o kadar fazla risk kabul etmeniz gerekir. Yâni borsaya yatırdığınız parayı gözden çıkarmanız gerekir. İhtiyacınız olan parayla borsada yatırım yapmamanız gerekir.

Borsada para kazanmak için ne gerekir, borsada nasıl para kazanılır? Genel cevap, her zaman geçerli bir kısa yol olmadığı ve herkesin kullanabileceği belirli bir strateji olmadığıdır. Bir tane olsaydı, herkes zaten kullanıyor olurdu. Bununla birlikte, başarıyı bulma ve kayıplardan kaçınma olasılığını artırmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Bu çerçevede riayet edilmesi gereken hususlara değinelim.

1) Gerçekçi hedefler belirlemek

Borsaya yatırım yapmak hakkında bilgi evreniniz, geçmişte hisselere yatırım yapmış diğer insanlardan duyduklarınız veya sosyal medyada okuduklarınız ne olursa olsun; gerçek şu ki, hisselere yatırım yapmak kişisel bir seçimdir. Bu seçim, finansal durumunuza, risk iştahınıza, kişisel finansal hedeflerinize ve yatırım tarzınıza bağlıdır. Bu doğrultuda beklentilerinizi gerçekçi temellere yerleştirmeniz hayati derece öneme haizdir.

Bu, kulağa pek hoş gelmeyebilir ama en önemlisi budur. Kendinizi neyin içine soktuğunuzu bilmeniz kesinlikle şarttır. Borsaya yanlış beklentilerle girmemeniz, kayıpları önlemek ve kaybetme riskini azaltmak için önem arz eder. Borsada para kazanmak evvelâ sabır ister. Büyük riskler almak ve yatırımınızı yok etmek yerine, güçlü ve istikrarlı bir yaklaşım planlamak esas olmalıdır.

Borsa nasıl işler?

Borsa, teoride şirketlerin para toplamasını ve yatırımcıların para kazanmasını sağlar. Bir şirket, yatırımcılara hisse ihraç etmeye karar verdiğinde, şirketler üzerinde kısmi ve sınırlı mülkiyet sunar. Hisse ihracı veya halka arzı, şirketlerin hisse karşılığında para toplamasına, sermaye toplamasına ve riski yaymasına yardımcı olur. Bu işlem, “halka açılma” olarak da adlandırılan İlk Halka Arz olarak bilinir. Bir halka arz, şirketin hisseleri için birincil bir pazar oluşturur.

Bugün bildiğimiz şekliyle dünyadaki ticari faaliyetlerin çoğu, hisse senedi ve tahvil yatırımı ve ticareti olmadan imkânsız olurdu. Hisse senetleri ve tahviller, yeni bir şirket kurmak veya mevcut bir şirketi büyütmek için para toplamak amacıyla satılan finansal araçlardır.

Bir şirkette hisse satın alan kişi, o şirketin kârını paylaşmaya hak kazanır. Bu temettü olarak da adlandırılır ve temettü tutarı, şirketin performansına bağlı olarak yıldan yıla değişebilir. Başarılı şirketler, hissedarlarına mümkün olduğu kadar yüksek bir temettü ödemeye çalışırlar.

2) Yatırımı çeşitlendirmek

Borsada kazanmanın en önemli anahtarı belki de çeşitlendirmedir, bu da riski dağıtmak için farklı yatırım türlerine sahip olmak anlamına gelir. Bazen dünyanın ne kadar değişken göründüğü göz önüne alındığında, ihtiyatlı yatırımın sadece neye yatırım yaptığınızla değil, aynı zamanda nasıl yatırım yaptığınızla ve nasıl yönettiğinizle de ilgili olduğunu unutmamak da gerekir.

Tecrübeli yatırımcılar, portföy çeşitlendirme adı verilen, zamanla test edilmiş bir yatırım uygulamasının, riski azaltmanın ve zaman içinde getirileri potansiyel olarak artırmanın anahtarı olduğunu bilirler. Bu, tüm yumurtalarınızı bir sepete koymamanın borsa yatırımındaki eşdeğeri olarak düşünülebilir.

Piyasadaki büyük düzeltme (sert düşüşler) zamanlarında bile paniğe gerek kalmayabilir. Çok çeşitli bir yatırım portföyü ile aslında değeri artanları satarak ve düşenlerden daha fazlasını satın alarak piyasalardaki büyük dalgalanmalardan ekstra para kazanma fırsatına sahip olursunuz.

 • Diyelim ki X hisse senetleri çöker ve Y değeri yükselirse, biraz Y satabilir ve daha fazla X satın alabilirsiniz.

3) Hisse senedine yatırım yapmadan önce önemli şirket temellerini kontrol etmek

Hisse senedi satın almadan önce, yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketler hakkında biraz araştırma yapmanız çok mühimdir.

 • Bir şirketin ana mali tablolarına baktığınızda örneğin şirket borçları önceki seneden daha düşük veya yaklaşık olarak aynı olmalıdır.
 • Ayrıca şirketin varlıklarından daha düşük olması ve özkaynak verilerinin bir önceki yıldan fazla olması mühim kriterler olarak öne çıkar.

Borsa Neye Göre Yükselir ve Düşer?

Bir hisse senedinin fiyatı, diğer faktörlerin yanı sıra arz ve talep miktarlarına, yatırımcı güvenine, dünyadaki olaylara ve şirket karları hakkındaki bilgilere göre dalgalanır. Piyasada bir hisse senedinin çok fazla hissesi bulunduğunda onu almaya çalışan satıcılardan daha fazla alıcı olması hissenin fiyatının yükselmesine neden olacaktır. Tersi de; alıcılardan daha fazla satıcı varsa, satıcılar bunu hesaba katmak için fiyatlarını düşürür.

4) Borsada para kazanmak için duyguların bastırılması

Piyasadan para kazanmak istiyorsanız duygularınızı kontrol altında tutmak çok önemlidir. Piyasanın yüksek oynaklığa sahip ve değişken doğası göz önüne alındığında, yatırımcılar genellikle korku veya açgözlülük tarafından tüketilir; her ikisi de borsada sergilenmesi tehlikeli duygulardır. Ani düşüş ve yükselişlerde duyguların bastırılması önemlidir.

5) İşlem sonrası analiz

Borsadan nasıl para kazanılır?” Sorusunun en temel yanıtlarından biri de analizdir. İşlemlerden sonra analiz becerisi geliştirmek öğrenmenin altın kuralıdır. Kâr etseniz de kaybetseniz de, işlemlerinizi iyi analiz etmelisiniz. Hangi yatırım stratejisini uyguladığınızda kar elde ettiniz, hangi stratejide para kaybettiniz, bunları not alabilirsiniz. Bir kâr elde ettiyseniz, başarıya götüren şeyin ne olduğunu bulmanız, size yardımcı olacaktır. Bir kayıp yaşamanız durumunda, tekrar etmemek için hatalarınızı tespit etmeniz önemlidir. Kendinize borsada uyulması gereken kurallar şeklinde bir liste oluşturabilirsiniz.

Borsada maliyet düşürmek başlıklı içeriğimizi okuyarak bu konuda öğrenmeye devam edebilirsiniz.

6) Bilgi toplama sürecini sürdürmek

Bilgi toplama işlemlerini aralıksız uygulamak borsada para kazanmak için altın kuraldır. Başarılı bir borsa yatırımcısının gerçek üstünlüğü, sahip olduğu ‘bilgi’de yatar.

 • Öğrenme açlığını canlı tutmak ve başarılı kalmak el ele ilerler.

Birçok başarılı borsa yatırımcısı, başarılarını bu faktöre bağlar, bu yüzden önemlidir. Bilgi toplama süreci, hem genel sektör bilgisi, hem istatistik bilgisi, hem küresel gelişmelere ve finansal spekülasyonlara ilişkin teorik bilgiler gibi farklı alanları içermelidir.

7) Borsada Fiyat takibi

Felsefeniz uzun vadeli yatırımlar çerçevesinde hisse senedi alıp elde tutmak ve uzun vade sonunda satmak olsa bile, hisse senetleri fiyatlarını periyodik olarak izlemeye devam etmek ve şâyet değer kazanmazlarsa veya genel ekonomik koşullar değişime uğradıysa satmayı düşünmek üzere bir takip mekanizması kurmanız da önemlidir.

 • Tabiî ki bu arada siz değiştirdikten sonra da koşullar tekrar değişebilir.
 • Uzun süre beklediğiniz hisse, siz sattıktan sonra değer kazanabilir.

Bu konularda borsada sonsuz değişkenlerin olduğunu göz önünde bulundurmak olmazsa olmaz.

Borsada nasıl para kazanılır sorunuzun cevabını bu yazıda vurgulanan meseleler çerçevesinde yapacağınız araştırmalarla genişletebilirsiniz. Borsa her şeyden önce riskli bir yatırım biçimidir ve hiçbir şeyin %100 garantisi söz konusu değildir. Kazanma olasılığından belki daha fazla kaybetme riski söz konusudur ve bunu bilerek borsada yatırım yapmayı düşünmek gerekir.

Para kazanmak kategorimizde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Her birinin sizler için son derece faydalı olacağına inanıyoruz.