• ALTIN (TL/GR)
  1.674,33
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1234
  % 0,46
 • € EURO
  28,8804
  % 0,36
 • BIST 100
  7.855,08
  % 1,75
 • BITCOIN/TL
  726100,667
  % -0,99
 • ETHEREUM/TL
  43322
  % -1,76
 • CARDANO/TL
  6.73
  % -1,48
 • RIPPLE/TL
  13.72
  % -1,61

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch’ten para kazanmak isteyen sosyal medyayla ilgili kişiler son zamanlarda “Twitch’ten nasıl para kazanılır?” sorusunu dile getirmektedir. Bu yazımızda bu konu üzerine bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda internetten para kazanma yolları arasında en revaçta olan sosyal medya siteleri, doğru kullanıldıklarında ciddi paralar kazandırmaya devam ediyorlar. YouTube, Facebook ve Instagram derken, Twitch’ten para kazanma yolları da sosyal medya kullanıcılarının gündeminde yer almaya başladı. Peki, Twitch’ten para kazanmak mümkün mü? Aylık ne kadar kazanılır?

twitch'ten para kazanmak

Twitch’ten Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Twitch’ten para kazanmak için, farklı birkaç yöntem bulunuyor. Bu sosyal ağ üzerinden size para kazandıracak önemli yöntemler şunlardır;

Bağışlar

Takipçilerinizin bağış uygulamaları ile size para göndermesi mümkün. Hatta bağış konusuna ağırlık verip bunun için uğraş göstermeniz durumunda, Twitch üzerinden en fazla para kazanacağınız yöntemde budur.

Yayınlarınızda diğer kullanıcılar gelerek size diledikleri tutarlarda bağış yaparak, bu mecradan para kazanmanızı sağlayabilirler. Bazen yaptığınız yayınlar hoşlarına gidebileceği gibi, bazen de sadece sizi sempatik buldukları için de bağış yapabilirler. Bağışçının hangi duygularla bağış yapacağı bilinmez ama, bağışlarla bu mecra üzerinden güzel rakamlara ulaşmak mümkündür.

Reklam Gelirleri

Reklam gelirleri ile Twitch’ten ciddi paralar kazanabilirsiniz. Sosyal medya sitesinin en önemli özelliği, oyun videolarına yönelmesidir. Oyun reklamları, bu sitenin en önemli gelir kaynağıdır. Oyun geliştiricileri oyunlarını burada yayınlayıp reklamlarını yaparak, sosyal medya sitesine ücret öderler. Ayrıca Twitch kullanıcıları da kanallarında yayınladıkları videoların içeriğinde saatte kaç reklam göstereceğini belirleyerek, bu reklamlardan gelir elde edebilirler.

Saatte ortalama 3 reklam Twitch videolarınız için ideal olurken, bu reklamlardan para kazanabilmeniz için doğal olarak videolarınızın izlenme sayı ve süresinin de fazla olması gerekiyor. Ancak reklamlardan elde edeceğiniz gelirlerin önemli bir kısmının, sosyal medya sitesi tarafından kesintiye uğradığını yani Twitch ile paylaşıldığını unutmayın. Nihayetinde bu mecraların tamamı, para kazanma amacıyla kurulmaktadır.

Oyun Satışlarından Komisyon Alabilirsiniz

Bilindiği üzere sosyal medya sitesi, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Amazon’a aittir. Dolayısıyla Amazon üzerinden satışa sunulan oyunları videolarınızda paylaşarak, satış başına komisyon almanız mümkün oluyor. Twitch’ten para kazanma yolları arasında Amazon’da bulunan oyunların linklerini paylaşarak satışlardan elde edilecek gelirler, özellikle takipçi sayısı fazla olanlar için iyi bir gelir kaynağıdır.

Özel Sponsorlar

Özel sponsorlar ile para kazanmak aslında en zoru olduğu gibi, en fazla da para kazandıran yöntemlerden biridir. Bunun için ciddi bir takipçi kitlenizin ve sağlam bir kanalınızın olması gerekiyor. Reklam verenlerin önceliği, aktif ve fazla takipçisi olan kanallardır.

Sizin de takipçi sayınız fazla ve aktif bir kanal sahibiyseniz, reklam verenler sizi bulabilir veya siz markalara reklam anlaşması için teklifler sunabilirsiniz. Oyun şirketlerinin yanı sıra oyun bilgisayarı veya klavyesi üreten firmalar, ciddi takipçisi olan kişilerle iletişime geçerek videolarda kendi ürünlerinin kullanılması karşılığında güzel tekliflerde bulunabilirler.

Veya bir oyun bilgisayarı satıcısı yapmış olduğu indirimi duyurmak adına, sadece bir video için bile size 1000 dolar teklifte bulunabilir. Burada önemli olan, yüzbinlerce takipçinizin olmasıdır. Böyle sponsorlu reklamların yanı sıra, benzer markaların ürünlerinin tanıtımını yapıp satışlara aracılık ederek komisyonlarda alabilirsiniz.

Twitch Ne Kadar Kazandırıyor?

Herhangi bir sosyal medya sitesi için net bir kazanç vermek mümkün değildir. Çünkü bu mecralarda kullanıcı kazançlarını etkileyen birçok etken bulunuyor. Yüksek takipçi sayısına sahip olmak kadar, takipçilerinizin aktif olması da önemlidir. Şayet bir ortalama verilecek olursa, ortalamanın üzerinde bir kanala sahip olmanız size aylık en az 500 dolar para kazandırabilir.

Yüksek ve aktif takipçisi olan birçok kanal, bağışlarla birlikte aylık 5.000 doların üzerinde para kazanabilmektedir. Dünya genelinde ünlü olmuş bazı kullanıcılar aylık 50 bin ile 560 bin dolar arasında para kazanırken, Türkiye’de de bu işi yapan popüler olmuş kullanıcılar ise 15 bin TL ile 45 bin TL arasında Twitch üzerinden para kazanmaktadır.

Twitch Ücretli mi

Twitch Ücretli mi?

Twitch’ten para kazanmak için platforma üye olan veya olmayı düşünen sosyal medya kullanıcıları, Twitch ücretli mi? Sorusuna da cevap aramaktadır. Twitch uygulaması ve kullanımı tamamen ücretsiz olup, üyelik esnasında istenilen telefon numarası sadece hesabın doğrulanması amacıyla kullanılmaktadır.

Twitch’ten para kazanmak üzerine hazırladığımız bu içerikten sonra “Tiktok’ta kaç takipçiden sonra para kazanılır?” yazısını da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.