• ALTIN (TL/GR)
  1.666,22
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93
 • BITCOIN/TL
  717756,241
  % 0,92
 • ETHEREUM/TL
  44226
  % 1,20
 • CARDANO/TL
  6.74
  % 1,65
 • RIPPLE/TL
  13.53
  % 1,46

Para Nasıl Biriktirilir?

Para Nasıl Biriktirilir?

Para nasıl biriktirilir? Kısa sürede para biriktirmek mümkün müdür? Öğrenciler ve ev almak isteyenler için para biriktirmenin yolları nelerdir? Bu soruları sizler için yanıtladık.

Kısa Sürede Para Biriktirmek Mümkün Müdür?

Kısa sürede para biriktirmek elbette mümkündür ama bu noktada ne kadar para biriktirmek istediğiniz önem taşımaktadır. Eğer büyük meblağlarda para biriktirmek istiyorsanız, bunun hemen gerçekleşmesi mümkün olmayacağı için, bunu uzun dönemli bir plan olarak düşünmeniz gerekiyor. Daha az miktarda para biriktirmek veya acil bir ihtiyacınızı gidermek için para biriktirmek istiyorsanız, o zaman da bu planınızı orta vadeli bir plan olarak değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

Para biriktirmek isterken karşımıza bazı engeller çıkabilir. En büyük engellerden biri depara biriktirmek isteyen kişinin planını doğru olarak oluşturamaması ve zaman terminini doğru olarak ayarlayamamasıdır.

para biriktirmenin yolları

Para Biriktirmenin Yolları Nelerdir?

Para biriktirmeye karar vermişseniz, yapmanız gereken ilk iş parayı nerelere harcıyor olduğunuzu tespit etmek olmalıdır. Harcama noktalarınızı tespit ederek bu harcamalarda tasarrufa gidebilmek için çözümler üretebilirsiniz.

Tasarruf Hesabı Kullanmak

Para biriktirmek için ilk tercih edilebilecek yol, tasarruf hesabı açarak bu hesaba para yatırmak olabilir. Maaşınızı aldığınız anda bir kısmı tasarruf hesabınıza otomatik olarak geçecek şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Böylece hem birikim yapmış olur hem de daha az maaş elinizde olacağı için daha az harcama yapmış olursunuz. Bu yöntem ile her ay ne kadar tasarruf yapacağınızı düşünmekten kurtulup zaten otomatik olarak maaşınızın bir kısmı tasarruf hesabınıza aktarılacağından stres yaşamazsınız.

Maaş hesabınızdan yatacak miktarlarla tasarruf ederken biriken paranız faiz miktarı da işin içine girdiğinde önemli meblağlara ulaşacaktır.

Yeni Bir Borca Girmemelisiniz

Kredi kartı kullanımınıza sınırlandırma getirmek ve çoklu taksitli ödemeler yapmak yerine, peşin alışveriş yapmayı ilke edinmek de para nasıl biriktirilir? sorusuna cevap olmaktadır. Para biriktirmek istiyorsanız kredi kartınızda yeni borçlar ve taksitler oluşturmak yerine peşin ödeme ile bir ürünü almak daha ucuza gelir. Bu öneriyi en küçük alışverişlerinizde kullanabileceğiniz gibi daha büyük çapta alışverişleriniz için de kullanabilirsiniz. Örneğin; ev almak istiyorsanız ve kredi çekmeniz gerekiyorsa ön ödeme veya peşin ödeme için mümkün oluğunca yüksek miktarda para biriktirip bu parayı peşin ön ödeme olarak kullanırsanız ev almak için kredi çekerken daha az miktarda kredi çekmiş olursunuz.

Tasarruf Edebileceğiniz Para Miktarını Gerçekçi Olarak Planlamalısınız

Para biriktirmeye başlamadan önce temel ihtiyaçlarınız, kesinlikle yapılması gereken ödemeleriniz var ise bunların toplam miktarı ve sabit gelirinizi bir araya getirerek ne kadar para biriktirebileceğinizi gerçekçi bir yaklaşımla planlamanız gerekiyor.

Sabit olmayan, bir ay kazanıp diğer ay aynı miktarı kazanamayacağınız hiçbir gelirin üzerinden planlama yapmamalısınız aksi taktirde temel ihtiyaçlarınız ve süregelen ödemelerinizde zorluk yaşar ve para biriktirme işini bu stres ile sonlandırabilirsiniz.

Para biriktirerek ev almak istiyorsanız veya bir araba almayı düşünüyorsanız planlamalarınızı uzun vade için yapmanız gereklidir Ev veya araba alabilmek için bu ürünlerin fiyatları yüksek olduğu için hem daha uzun süre para biriktirmeniz hem de daha fazla tasarruf tedbirleri uygulamanız gerekebilir.

Lüks Tüketimi Sonlandırarak Para Biriktirebilirsiniz

Para biriktirmeye karar verdiğinizde ve yazımızın ilk bölümünde yer aldığı gibi genel harcamalarınızı detaylıca incelediğinizde aslında günlük yaşamda yaptığınız birçok harcamanın sadece temel ihtiyaçlarınızı karşılamak yerine bu ihtiyaçların dışında kalan harcamalar olduğunu fark edebilirsiniz.

Lüks tüketim dendiğinde sadece lüks ürünlerin satın alınması anlaşılmamalıdır. Temel ihtiyaçlarınız dışında yaptığınız tüm alışveriş aslında lüks tüketim olarak genellenmektedir. Bu harcamaları sonlandırdığınızda kısa sürede para biriktirmek mümkün olabiliyor.

Lüks tüketimin neler olduğunu daha fazla pekiştirebilmek için şöyle bir örnek verebiliriz. En basitinden evinizdeki TV yayınlarını ele alalım. Herkesin seyredebildiği standart TV kanallarını seyredebileceğiniz bir yayın yanında aldığınız özel yayınlı kanallara sahip olan platformlar lüks tüketime örnek teşkil eder. Bu kanallar için aylık olarak ödeme yapmanız, belirli bir taahhüt vermeniz, yayın kaynaklı sorunlarda veya kullandığınız platforma ait cihazlarda bir arıza durumu meydana geldiğinde ya ekstra ödeme yapmanız ya da faturanıza yansıyacak şekilde ödeme gerçekleşmeniz istenecektir. İşte sadece TV kanalları konusunda verdiğimiz bu örnek bile, lüks tüketimi yansıtmakta ve bütçenizde her ay ödemeniz gereken bir gider kalemi oluşturmaktadır.

Lüks tüketime bir diğer örnek ise kullandığınız araç verilebilir. Eğer aracınız büyük ve çok benzin tüketen bir araç ise bu lüks segmentte yer alan araç lüks tüketim demektir. Bakım, benzin ücreti gibi vs. aylık giderler aracınıza yapmanız gereken harcamalardır ve bütçenizden düzenli olarak her ay gider oluşturur. Kolayca para biriktirmek istiyorsanız ve bu kısa sürede olsun diyorsanız ilk önce bu tür harcamaları kontrol altına almanız gerekebilir.

Yazımızın bu noktasına kadar ele aldığımız para biriktirme yolları ve yöntemleri hep çalışan bir yetişkinin para biriktirebilmesi için önerilerden oluşuyordu. Peki, bir öğrenci iseniz ve para biriktirme amacındaysanız, öğrenciler nasıl para biriktirir?

öğrenciler nasıl para biriktirir

Öğrenciler Nasıl Para Biriktirir?

Öğrenci iseniz ve para biriktirmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken aklınızda var ise “Ben Öğrenciyim, nasıl para biriktirebilirim ki” düşüncesini silip motivasyonunuzu yüksek tutmak olmalıdır. Öğrenci olan ve para biriktirebilen birçok kişi bulunuyor ve siz de bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Para biriktirebilmek için harika öneriler ise aşağıda yer alıyor!

Ders Kitaplarını Para Biriktirmek İçin Kullanabilirsiniz

Ders kitaplarınızı para biriktirmek için nasıl kullanabileceğinizi bu başlığı gördüğünüz anda düşünmeye başladınız, eminiz!

Öğrencilik hayatında önemli giderler arasında ders kitapları da yer alkır. Özellikle de üniversite öğrencileri için. Hiç kullanılmamış yeni kitaplar almak yerine tasarruf edebilmek için üst sınıflardan ders kitaplarınızı satın almak, yeni kitaplar almak için harcayacağınız parayı biriktirebileceğiniz paraya dönüştürecektir. Hatta dönem sonu siz de bu aldığınız kitapları alt sınıfta olan öğrencilere satabilirsiniz.

İndirimleri Takip Edebilirsiniz

Öğrencilik hayatında olduğu kadar daha sonrası için de indirimleri takip etmek para biriktirebilmek ve tasarruf yapabilmek için önem taşıyor. Tabii indirimler oluştuğunda alışveriş çılgınlığına da kapılmamak gerekiyor. Temel ihtiyaçlarınızı indirim zamanı satın almak bunu yaparken de peşin para ile alışveriş yapmak ve kredi kartı kullanarak uzun dönemli taksitlendirmelere girmemek gerekiyor.

Alışveriş harcamalarınızın yanı sıra özellikle de şehir dışında okuyor iseniz ve tatillerinizde ailenizin yanına gidiyorsanız yine indirimli uçak veya otobüs bileti zamanlarını takip etmek tasarruf etmenizi sağlayabileceği gibi bu parayı biriktirebilmenizi de sağlayacaktır.

Para nasıl biriktirilir? sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizin ardından alternatif ek gelir yolları için “Para Kazanmak” kategorimizi incelemeyi unutmayın.