• ALTIN (TL/GR)
  1.666,22
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93
 • BITCOIN/TL
  717228,597
  % 0,85
 • ETHEREUM/TL
  44174
  % 1,15
 • CARDANO/TL
  6.72
  % 1,43
 • RIPPLE/TL
  13.53
  % 1,04

Sim Kart Bloke Kaldırma (Ziraat, Vakıfbank, İş Bankası, Finansbank, Halkbank)

Sim Kart Bloke Kaldırma (Ziraat, Vakıfbank, İş Bankası, Finansbank, Halkbank)

Sim kart bloke kaldırma işlemi, bankaların müşterilerin sahip olduğu sim kartlarına engel koyması ve mesaj gönderimini kesmesi olarak bilinmektedir. Bloke sonrasında ayrıca bankanızın mobil uygulamasına giriş yapmakta da sorun yaşarsınız.

Bankalar Sim Kart Bloke İşlemini Neden Yapar?

Hizmet aldığınız GSM operatörünü değiştirmeniz gibi  bazı durumlarda, bankalar sim kartınıza bloke koyarak sınırlı bir güvenlik alanı yaratmaya çalışmaktadır.

Sim kart blokesinin gerçekleştiği durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Eğer 3 G alt yapısına sahip bir telefonunuz varsa ve bu telefonu 4.5 G altyapısı için değiştirirseniz sim kartınız bloke edilir.
 • Numaranızı farklı bir GSM operatörüne taşımanız ya da farklı bir sim kart türü kullanmaya başlamanız da sim kartınızın banka tarafından bloke edilmesine neden olur.
 • Kullandığınız sim kartınızı farklı bir cep telefonuna takmanız durumunda da sim kart bloke işlemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Banka Sim Kart Blokesi Koyduğunda Ne Olur?

Bankanız tarafından sim kartınıza bloke konması durumunda, ne yazık ki bankadan gelen tek kullanımlık SMS olarak tabir edilen ve güvenlik adımlarının vazgeçilmezi olan mesajlara erişemezsiniz. Bu durum da bankanın size sunmuş olduğu dijital ortamları kullanamamanıza ve finans işlemlerinizi gerçekleştirememenize neden olur. Sim kart, banka tarafından blokeye uğradığında başka hizmetlerden de yararlanamama durumu doğabilir. Bu durumlar:

 • İnternet bankacılığı uygulamasına ve web sayfasına erişememe,
 • Yeni bir kredi ya da banka kartı şifresi belirleyememe,
 • Bankanın anlaşmış olduğu bazı mağazaların kredilerinden yararlanamama,
 • Bankaya kayıtlı şahıs bilgilerini ve diğer özel bilgileri değiştirememe ve görüntüleyememe,
 • ATM’den kartsız işlemler gerçekleştirememe,
 • İnternet üzerinden 3D Secure ile güvenli alışveriş gerçekleştirememe olarak sıralanabilir.

Bankalar bu tür bir bloke işlemini, telefonunuzun ya da sim kartınızın çalınması ya da izinsiz bir şekilde başkaları tarafından kullanımı durumlarının yaşanmaması için gerçekleştirmektedir. Böyle bir durumun gerçekte yaşanıp yaşanmadığını bilemeyecek olan banka da, bu durumda otomatik olarak bloke işlemlerini devreye sokar. Böylece, sizin banka hesaplarınızın ve kredi kartlarınızın güvenliği sağlanmış olur.

Sim Kart Blokesi Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ziraat, Vakıfbank, İş Bankası, Finansbank, Halkbank için sim blokesi kaldırma yollarını adım adım aşağıda anlattık.

Farklı bankaların farklı şekillerde sim kart blokesi kaldırma işlemleri olmaktadır. Bu işlemler temel olarak aynı olsada, banka politikalarının değişkenlik göstermesi nedeniyle bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Bunun yanında bazı dijital banka aplikasyonları kısa sürede TC kimlik numaranızı ve kimlik bilgilerinizi girerek bu işlemi gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır.

sim kart blokesi kaldırma

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

Ziraat Bankası ile çalışıyorsanız ve sim kartı blokesi durumu ile karşı karşıyaysanız; müşteri temsilcisini arayarak, bizzat bankaya başvurup kimliğinizi teyit ederek ya da ATM üzerinden blokeyi kaldırabilirsiniz.

ATM üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir banka ya da kredi kartına sahip olmanız gereklidir. Bankamatikte yer alan “Diğer İşlemler” seçeneğini seçerek şifre işlemlerinin bulunduğu menüye giriş yapmalısınız. Bu menünün içerisinde yer alan “Sim Kart Bloke Kaldırma” seçeneğini seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Özellikle ATM’den bu işi gerçekleştiremeyen ya da mesai saatlerinde bankaya yetişemeyen kişiler müşteri hizmetlerine bağlanarak bu işlemi çözebilmektedir. Fakat kimlik teyidinin zor olması nedeniyle bu işlemler bazı durumlarda olumlu sonuçlanmayabilmektedir. 444 0 444 numarasını arayarak Ziraat Bankası müşteri temsilcisi ile görüşerek de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Vakıfbank Sim Kart Bloke Kaldırma

En yakın Vakıfbank şubesine giderek durumu izah ettiğiniz ve kimliğinizi beyan ettiğiniz takdirde sim kart blokeniz kısa süre içerisinde kalkacaktır. Bankadaki işlem süresince telefonunuz yanınızda yer almalıdır. Çünkü bankadayken size bir kısa mesaj gönderilir ve banka çalışanı tarafında bu mesajın doğrulanması gereklidir.

Ya da 0850 222 0 724 numaralı hattı arayarak Vakıfbank müşteri temsilcisi ile sim kart bloke kaldırma işlemlerini gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Bu adımda anne kızlık soyadınız ya da doğum tarihiniz gibi özel bilgileriniz sorulduğunda doğru cevaplamanız gereklidir.

İş Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

En yakın İş Bankası bankamatiğine giderek ya da doğrudan banka şubesine başvurarak bloke kaldırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her iki işlemde de cep telefonunuza gelen şifreyi paylaşmanız istenir.

Evden çıkamama gibi bir durumunuz mevcutsa 0850 724 0 724 numaralı hattı arayarak müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede sim kart blokenizi kaldırabilirsiniz. Burada önemli nokta ise güvenlik sorularına doğru yanıt vermektir. Aksi takdirde işlem gerçekleşmez.

Finansbank Sim Kart Bloke Kaldırma

Finansbank da diğer bankalar gibi ATM ve banka şubelerinde kimlik beyanına dayalı olarak sim kart bloke kaldırma işlemlerine olanak vermektedir. Yine bu işlemler sırasında telefona gelen kısa mesajın paylaşılması şarttır.

444 0 900 numaralı Finansbank Müşteri Hizmetleri hattı aranarak da bloke kaldırma işlemleri gerçekleştirilebilir. Doğru kimlik bilgileri verildiği takdirde işlem başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Halkbank Sim Kart Bloke Kaldırma

En çok tercih edilen Halkbank sim kart blokesi kaldırma yöntemi, ATM aracılığı ile bloke kaldırma işlemidir. Bu işlem için kredi ya da banka kartı ve cep telefonunuza gelen sms kodu gereklidir.

ATM’nin dışındaki bir diğer yöntem ise banka şubesine başvurmaktır. Bu işlem için de kimliğinizin ve cep telefonunuzun yanınızda olması zorunludur. Ya da 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezinden bilgilerinizi teyit ettirerek bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalar üzerine daha fazla konuda bilgi olmak adına “Finans” kategorimiz altındaki diğer içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.