• ALTIN (TL/GR)
  1.671,50
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1241
  % 0,47
 • € EURO
  28,9113
  % 0,47
 • BIST 100
  7.859,57
  % 1,81
 • BITCOIN/TL
  722509,427
  % -1,36
 • ETHEREUM/TL
  43144
  % -1,93
 • CARDANO/TL
  6.73
  % -1,22
 • RIPPLE/TL
  13.71
  % -1,18

Kripto Parada Maliyet Düşürme ve Sıfırlama Nedir, Nasıl Yapılır? Stratejileri ve Taktikleri

Kripto Parada Maliyet Düşürme ve Sıfırlama Nedir, Nasıl Yapılır? Stratejileri ve Taktikleri

Kripto parada maliyet düşürme ne demektir? Nasıl yapılır? Stratejileri ve taktikleri nelerdir? Sıfır maliyetle yatırım mümkün mü? Bu içeriğimizde kripto paralarda maliyet düşürme konusunu ele aldık.

Kripto Parada Maliyet Düşürme

Kripto parada maliyet düşürme sanal paralar üzerine yatırımlar gerçekleştiren herkesin dikkate alması gereken konular arasındadır. Maliyet, bir kripto para birimini satın aldığınız fiyattır. Kripto parada da, hisse senedinde olduğu gibi maliyet düşürme gerçekleştirilebilir.  Kripto para birimlerinin üreticileri, herhangi bir para birimi karşılığı göstermeden yeni bir kripto para birimini piyasaya sürebilmektedir. Buna rağmen, bu kripto para birimlerinin hepsi güvenli değildir.

Yatırım yapılacak olan kripto para birimi üreticisi şirket, reel bir hizmet veriyor ya da gerçek bir ürünü satıyor olmalıdır. Aksi halde bu kripto para birimine güvensiz bir şekilde bakılmalıdır.

Kripto parada maliyet düşürmek için kripto paranın fiyatının düşmesi beklenir. Örneğin; tanesini 10 birim paraya satın aldığınız 10 adet kripto paranın size maliyeti 100 birim paradır. İlerleyen dönemlerde 8 birim fiyata sahip olan kripto paradan 10 tane almanız durumunda elinizdeki 20 adet kripto paranın size maliyeti 9 birim olur.

Bu durumda, aldığınız düşük fiyatlı kripto paralar ile elinizdeki bütün kripto paraların maliyetlerini düşürmüş olursunuz. 8 birim para fiyatına sahip olan kripto paradan daha fazla alarak maliyeti 9 birimin de altına düşürmek mümkündür.

kripto parada maliyet sıfırlama

Kripto Para Maliyet Düşürme ve Sıfırlama Stratejileri ve Taktikleri

Kripto para maliyet düşürme stratejileri arasında en sık kullanılan ise maliyet sıfırlamadır. Maliyet sıfırlama, başlangıçta satın aldığınız kripto paranın maliyetinin tamamen karşılanması durumudur. Örneğin; 10 adet kripto parayı, tanesi 10 birim paradan satın aldınız. Sizin cebinizden çıkan toplam maliyet 100 birim paradır.

Zaman içerisinde değeri artacak olan kripto paranın size getirdiği kazanç, başlangıçta ödemiş olduğunuz 100 birim paraya eşit olur ya da bu miktarı geçerse, kripto paranın maliyetini sıfırlamış olursunuz. Maliyet sıfırlama yöntemi, kripto paranın değerine ve diğer insanlar tarafından ne kadar talep edildiğine bağlı olarak farklı sürelerde gerçekleşebilir.

Alıp satma yolu ile de kar edilebilir ya da maliyet sıfırlanabilir. Satın aldığınız kripto paranın fiyatı, ilerleyen dönemlerde düştüğü takdirde alım yaparsınız. Fiyatların arttığı dönemlerde de satışlar gerçekleştirmeniz gerekir. Satış gerçekleştirdikten sonra karı da ekleyerek, fiyat düşüşü sırasında daha fazla kripto para satın alarak kara geçebilirsiniz.

Böylece başlangıçta ödediğiniz paraya ekleme yapmadan daha fazla kripto paraya sahip olabilirsiniz. Ya da elde ettiğiniz karları resmi paralara çevirerek başlangıçta harcamış olduğunuz tutarı tekrar kazanabilirsiniz. Böylece, genel anlamda hiçbir para ödemeden belirli miktarda kripto paraya sahip olmuş olacaksınız.

Kripto parada maliyet düşürme üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Borsada maliyet düşürmek” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.