• ALTIN (TL/GR)
  1.666,22
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93
 • BITCOIN/TL
  716317,249
  % 0,41
 • ETHEREUM/TL
  44132
  % 0,74
 • CARDANO/TL
  6.75
  % 0,62
 • RIPPLE/TL
  13.48
  % 1,29

Banka Kasası Nasıl Kiralanır? Kiralama Fiyatları Ne Kadar? Güvenli Mi?

Banka Kasası Nasıl Kiralanır? Kiralama Fiyatları Ne Kadar? Güvenli Mi?

Banka kasası nasıl kiralanır? Kiralama fiyatları ne kadar? Güvenli mi? Nasıl açılır ve nasıl kitlenir? Bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde birçok banka hizmet vermektedir ve bu bankaların kişiye özel banka kasası kiralama olanakları bulunmaktadır. Kiralık banka kasaları, yıllık olarak cüzi bir ücretle değerli eşyaları saklamak için kullanılmaktadır. Örneğin evde saklamak istemediğiniz maddi veya manevi değeri bulunan eşyalarınızı kiralık banka kasalarında saklayabilirsiniz.

Banka kasası nasıl kiralanır? Kiralama fiyatları ne kadar? sorusunun cevabını ve diğer merak ettiklerinizi sizler için detaylı bir şekilde araştırdık.

Banka Kasası Kiralama

Banka kasası kiralama işlemi için size en yakın veya çalışmak istediğiniz banka ile görüşerek şartları öğrenebilirsiniz. Kiralama işlemi sırasında sizden 1 yıllık kira tutarında depozito ve 1 yıllık kirası peşin olarak alınmaktadır.

Kiralama işlemini gerçekleştirmeden önce bazı metaları bu alanlarda saklayamayacağınızı bilmeniz gerekir. Banka kasaları içerisine patlayıcı madde, yasaklı maddeler, silah ve tabanca gibi nesnelerin konulması kesinlikle yasaktır. Bunun dışında ziynet eşyaları ve evraklar gibi maddi ve manevi değeri bulunan her tür eşya banka kasaları içerisinde saklanabilmektedir.

Banka kasası kiralama için birtakım belgeleri ibraz etme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • C. Yeni Kimlik Kartı,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık 1 adet fotoğraf,
 • İkametgâh belgesi,
 • Herhangi bir yerden hizmet aldığınızı belirten, son 3 aylık aboneliğinize dair bir belge – fatura.

Banka Kasası Güvenli Mi?

Banka kasalarında saklanacak nesneler haliyle kasa sahipleri için oldukça değerlidir. Bu durum da kişilerin aklına banka kasası güvenli mi? Sorusun getirmektedir. Kısaca cevap verilecek olursa, banka kasaları diğer seçeneklere kıyasla oldukça güvenlidir. Güvenli olmasının sebeplerinden biri kasanın kasa sahibi hayatta olduğu sürece kasa 3. Kişi ve kurumlar tarafından açılamamasıdır.

Kasa sahibinin vefat etmesi halinde önce mahkeme yoluyla kasa sahibinin vasilerine bilgilendirme yapılmaktadır. Ardından kasa noter huzurunda açılarak kasa içerisinde bulunan nesneler vasilere teslim edilmektedir.

Ancak şunu belirtmek gerekir ki banka kasalarının yangın, deprem ve sel gibi doğal afetler için herhangi bir sigortası bulunmamaktadır. Öyle ki kasalara bu kasalara sigorta da yapılmamaktadır. Ancak kiralık kasalar, doğal afetlere karşı bankalar tarafından üst düzey güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Bu bilgilerin ardından banka kasaları güvenli mi, değil mi sorusunun yanıtı size kalmaktadır.

Nasıl Kitlenir?

Banka kasaları, banka görevlileri tarafından üst düzey güvenlik önlemleri çerçevesinde kitlenmektedir. Eski usulde kasa sahiplerine bir adet kasa anahtarı verilse de çokça yaşanan anahtar kaybetme vakalarından sonra artık anahtar değil, belgeler ile kasa kitleme işlemi yapılmaktadır. Belge içerisinde kasanın kime ait olduğu gibi kişisel bilgiler yer alır ve kasa açma sırasında kimlik de ibraz etmek zorunlu olduğundan kasalar başkası tarafından açılamamaktadır.

Nasıl Açılır?

Kiralama yapmayı düşünen kişiler çoğunlukla “Banka kasası nasıl açılır?” sorusunun yanıtını da düşünmektedir. Bu noktada sanıldığı kadar meşakkatli bir işlem söz konusu değildir.

Banka kasası kiralama sırasında kasa sahibine bir belge verilmektedir. Kasa sahibinin verilen belgeyi kaybetmemesi önemlidir. Kasaya erişim istendiğinde bankaya bu belgeyi göstermeniz gerekmektedir. Belgeyi bankaya ibraz ettikten sonra kasanızı açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların Kasa Kiralama Fiyatları

Bankaların kasa kiralama fiyatları oldukça değişkendir. Kasa kiralama fiyatları hem kiralama süresine hem de bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Banka kasaları 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık olmak üzere kiralanabilmektedir. Değişik süreler için bankalar ile konuşmak gereklidir.

Kasa kiralama işlemleri sırasında 1 depozito ücret verilmesi zorunludur. Bu depozito, kasa sahibinin kasayı boşaltmaması ya da kasa kirasını vermemesi durumunda bankayı güvence altına almaktadır. Ülkemizde hizmet veren bankalar göz önüne alındığında kasa kiralama fiyatları yıllık olarak 300 TL ila 2000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu içeriğimizin ardından “Para nasıl biriktirilir?” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.