• ALTIN (TL/GR)
  1.666,22
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93
 • BITCOIN/TL
  716486,204
  % 0,17
 • ETHEREUM/TL
  44015
  % -0,34
 • CARDANO/TL
  6.73
  % -0,52
 • RIPPLE/TL
  13.37
  % -0,75

Yurtdışı ve Yabancı Banka Hesabı Açma Rehberi

Yurtdışı ve Yabancı Banka Hesabı Açma Rehberi

Yurtdışına çıkmadan yabancı banka hesabı açmak ancak belirli prosedürler yerine getirildiğinde mümkün olabilmektedir. Bu içeriğimizde “Nasıl yabancı banka hesabı açılır?” konusunu ele alacağız.

Bu konunun oldukça detaylı olduğu, ülkelerin kurallarına ve bankaların politikalarına göre şartların değişebileceği her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Amerika, İngiltere, İsviçre, Litvanya ve Kanada gibi ülkelerde yabancıların banka hesabı açması son derece zor bir işlemken bazı ülkeler bu konuda esneklik sağlayabilmektedir.

yurtdışı banka hesabı açmak

Yurtdışı Banka Hesabı Açma

Küreselleşmenin en büyük nimetlerinden birisi, belki de yabancı bir ülkeye ait bankadan hesap açabilme şansını yakalayabilmektir. Günümüzde artık farklı ülke vatandaşları, yerlisi olmadıkları ülkelerin bankalarından hesap açarak finansal işlemler gerçekleştirebiliyor.

Yabancı banka hesabı açma rehberi ile bu tür bir hesaba nasıl sahip olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Her şeyden önce yabancı bir ülkede banka hesabı açabilmek için o ülkede oturum iznine sahip olmak gereklidir. Birçok ülkede bu koşul esnekliği olmayan şartlar arasında yer almaktadır. Eğer o ülkede oturma iznine sahip değilseniz yabancı banka hesabı açamazsınız. Oturum iznine sahip olduğunuz takdirde bazı belgeleri ibraz etmeniz durumunda hesap açabilirsiniz. Bu durumun dışında kalan diğer alternatiflere ise yazımızın devamında yer verdik.

Yabancı Banka Hesabı Açma

Yabancı bir bankada hesap açma işlemi için en çözüm odaklı seçenek banka şubesinden fiziki olarak başvuru işlemini gerçekleştirmiştir. Birçok banka bulunduğu ülkede oturum izniniz olmasa dahi fiziki başvuru gerçekleştirdiğinizde hesap açmanıza izin vermektedir.

Avrupa ve diğer bölgelerdeki yabancı bankalardan hesap açarken sizden bazı belgeleri ibraz etmeniz istenecektir. Bu belgeler pasaport, kimlik, kimliğinizin çevirisi, ikametgâh belgeniz ve bu belgenin çevirisi ile ikametgâh adresine kayıtlı bir fatura olacaktır.

Avrupa Bankalarında Hesap Açma

Kara para aklama işlemlerini önleme amaçlı zorlaştırılmış olan yabancı ülke hesabı açma prosedürleri Avrupa Birliği ülkeleri için daha zorlu bir süreci kapsıyor. Eğer Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı iseniz, sizin için işlerin daha zor olduğunu fakat imkânsız olmadığını söyleyebiliriz.

Avrupa Birliği içerisinde online olarak en kolay banka hesabı açabileceğiniz ülke Fransa’dır. Bu nedenle AB sınırları içerisinde Fransa’ya online olarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlara ek olarak Birleşik Krallık’a ait olan Monese sayesinde de online hesap açma şansına sahipsiniz. Bu hesabı açabilmek için İngiltere’de yaşama şartı aranmamaktadır. Bunun aksine İngiltere’de finansal işlemleri olan kişilerin bu hesabı kullanmasına kolaylık sağlanmaktadır. Monese hesabı açabilmek için Monese uygulamasını indirmeli, kişisel verilerinizin girişini yapmalı ve bu bilgilerin izlenmesine izin vermelisiniz. Bu hesap sayesinde İngiltere’de bulunan bir adrese kayıtlı olma şartı aranmadan Birleşik Krallık Pound’u ile işlem yapabilme şansına sahip oluyorsunuz.

Genel olarak ele alındığı takdirde, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı olmanın yabancı banka hesabı açarken avantaj olduğu görülmektedir. Bunun yanında, farklı ülke vatandaşlarına, bankalar daha farklı prosedürler uygulayabilir. Sizden ek belgeler istenebilir. Çalıştığınıza ve maaşınızın varlığına dair belgeler de sizden istenebilmektedir. Bütün bu durumlar, sizin yaşadığınız ülkenin dünya üzerindeki ekonomik, sosyal ve siyasi konumuna bağlı olarak değişmektedir.

Wise Hesabı

Wise adı verilen ve birden fazla döviz birimi ile işlem yapma kolaylığı sağlayan hesaplar için yalnızca kimlik kartınızın mevcut olması, başvuru sırasında yeterlidir. Bunun yanında bir diğer olumlu durum ise bu işlemleri çevrimiçi olarak gerçekleştirebilmenizdir. Bir diğer olumlu ve avantajlı durum ise, Wise hesabının yıllık hesap işletim ücretinin olmamasıdır. Herhangi bir ücret ödemesi yapmadan bu hesabı kullanabilmeniz mümkündür.

Wise hesabı açma işlemi gerçekleştirirken kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport bilgilerini ve fotoğraflarını internet sitesine yüklemeniz gerekebilir. Bu nedenle başvuru sırasında bu belgeleri yanınızda bulundurmalısınız.

Yabancı banka hesabı açmak konusunu ele aldığımız bu içeriğimizin ardından “Finans” kategorimiz altında yayınladığımız diğer içeriklerimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.