• ALTIN (TL/GR)
  1.890,40
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9603
  % 0,13
 • € EURO
  31,2534
  % -0,07
 • BIST 100
  7.978,82
  % 1,58
 • BITCOIN/TL
  1258817,698
  % -1,01
 • ETHEREUM/TL
  68676
  % 4,88
 • CARDANO/TL
  13.49
  % 3,73
 • RIPPLE/TL
  18.8
  % 1,11

Katar’da Çalışmak İçin Bunları Bilmelisiniz (Şartları, Gerekli Belgeler)

Katar’da Çalışmak İçin Bunları Bilmelisiniz (Şartları, Gerekli Belgeler)

Katar’da çalışmak birçok kişi için en büyük iş fırsatları arasında görülüyor. Avantajları ile öne çıkan kariyer fırsatları için şartları, gerekli belgeleri, iş olanaklarını ve ne yapmak gerektiğini ayrıntılı bir şekilde içeriğimizde ele aldık.

Çalışma için yurtdışına gitmek isteyenlere farklı ülkelerden geniş olanaklar sunuluyor. Çok sayıda çalışmak üzere gidilebilecek ülke bulunuyor olsa da bazıları avantajları ve prosedür basitliğiyle öne çıkıyor. Bu ülkeler arasında özellikle Katar, sağladığı geniş iş olanaklarıyla geçmişte olduğu gibi bugünde çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. İş olanaklarından yararlanıp, Katar’da çalışmak için bilmeniz gereken önemli hususlar bulunuyor.

Katar’da yaşamaya dair önceden bilgiler edinmek, sürecin daha rahat yönetilebilmesine yardımcı olur. Ayrıca Katar’a çalışma üzere gidildiğinde çeşitli sıkıntılar yaşamak durumunda kalınmaz. Bu çerçevede Katar’da çalışmak için bilmeniz gereken önemli hususlara dikkat etmelisiniz.

Katar’da Çalışma Şartları

Katar’da Çalışma Şartları Nelerdir?

Katar gibi zengin iş olanaklarının ve yüksek maaş fırsatlarının bulunduğu bir ülkede çalışmak, herkes tarafından tercih edilir. Özellikle 2000’li yıllarda büyük bir gelişim içerisinde olan Katar’da her sektörden farklı kadem ve pozisyonlarda çalışacak personel ihtiyacı söz konusudur. Böyle bir potansiyelde özellikle Türkiye’de yurtdışında çalışmak isteyenler açısından oldukça önemli bir fırsat teşkil ediyor. Katar’da çalışmak için sağlanması gereken koşulların, diğer ülkelere nazaran daha basit ve daha hızlı tamamlanabiliyor. Bu nedenle de ayrıca yurtdışında çalışma rotası olarak yoğun şekilde tercih ediliyor.

Katar’da çalışma şartları sağlandığı takdirde, ülkenin başta petrol ve sanayi olmak üzere tüm üretim ve inşa sahalarında farklı pozisyonlardan iş bulabilmek mümkündür. Katar’da çalışmak için yurtdışından gelen çalışanlar için uygulanan çalışma vizesi sahibi olunması gerekiyor. Yani Katar’da çalışmak isteniyor ise öncelikle Katar çalışma vizesi alınması gereklidir.

Katar çalışma vizesi nasıl alınır?

Katar çalışma vizesi almak için belirlenen şartların sağlanmış olması yeterlidir. Körfez ülkelerinin neredeyse tamamında olduğu gibi Katar’da da çalışma vizesi “kefalet sistemi” ile işlemektedir. Yani Katar’da çalışmak isteyen kişilerin çalışma izni alabilmeleri işveren sponsorluğunu gerektiriyor. Bu yüzden ülkede çalışmak istediğinizde öncelikle çalışma gerçekleştireceğiniz işyerini belirtmeniz gerekiyor. Daha sonra en az 1 adet olacak şekilde Katar’daki işverenlerden size sponsor olmaları/kefil olmaları gerekiyor.

Sponsor gerekliliği olduğundan Katar çalışma vizesi alabilmek için Katar’da anlaşma sağladığınız işveren ile görüşme ve çalışma sözleşmesini oluşturmalısınız. Daha sonra Katar çalışma vizesi başvurusu yaparak, gelen kefalet ile birlikte vizeyi alabilirsiniz. Çalışma izni alabilmek için 18 yaş ile 69 yaş alt/üst sınırı bulunur. Ayrıca ülkeye girebilmek için mesleki bilgi ve eğitim belgelerini de hazır bulundurmanız gerekiyor.

Katar çalışma vizesi başvuru işlemleri için Katar Konsolosluğu’na gitmenize gerek bulunmamaktadır. Başvuruda gerekli olan evraklar, kurye vb. yöntemler ile vize merkezine ulaştırılarak, tamamlanabilmektedir.

Katar’da Çalışmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Katar’da çalışmak için gerekli belgeler tamamlanmadan çalışma vizesi için başvuru yapılmamalıdır. Eksik ve hatalı başvurular kabul edilmeyecektir. Bu sebeple Katar’ın çalışma vizesi koşullarını oluşturan gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvuruda bulunmalısınız.

2022 yılında güncel olarak Katar’da çalışmak için gerekli belgeler arasında;

 • İşçi olarak kabul edildiğinize dair firma tarafından verilen resmi yazı,
 • İlgili işyerinde çalışmaya uygun olan mesleki yeterlilik belgesi,
 • Sağlık kurullarından alınan sağlık raporu,
 • Pasaport(en az 6 ay geçerliliği olan),

Şeklindedir. Bu evrakları hazırladıktan sonra Katar Konsolosluğu üzerinden hızlı bir şekilde Katar çalışma vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

Katar Çalışma Vizesi Süresi Ne Kadar?

Katar’da çalışmak isteyenlere belirli koşulları tamamlaması halinde verilen Katar çalışma vizesi süre sınırlıdır. Buna göre 2022 yılında Katar çalışma vizesi en az 6 aylık olarak verilir. Yani Katar’da çalışmak üzere minimum 6 aylık bir anlaşma gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çalışma vizesi için üst sınır ise 1 yıl olarak belirlenmiştir. Alınan Katar çalışma vizesi süresi dolduktan sonra çalışma vizesi yenileme başvurusunda bulunularak, vize süresinin uzatılması gerekmektedir.

Katar’da Çalışmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Para kazanmak için geniş iş olanaklarına sahip olan Katar’da çalışmak için yapmanız gereken ilk şey, Katar’lı bir firmayla anlaşma gerçekleştirmek olacaktır. Türkiye’den işçi alımı gerçekleştiren Katarlı şirketlere iletişim kanalları üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Firma ile yapacağınız görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda tarafınıza resmi bir belge gönderilmesini talep etmelisiniz.

Firma tarafından gönderilen evrak ve diğer Katar çalışma vizesi için gerekli belgeler ile birlikte Katar Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalısınız. Başvuru işlemlerinizi konsoloslukların yanı sıra aracı kurumlar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle başvurularınızı çok daha sağlıklı koşullar altında gerçekleştirerek, olası gecikme veya hatalarında önüne geçebilirsiniz.

katar iş olanakları

Katar İş Olanakları

Katar her geçen gün büyümeye devam ediyor ve bu çerçevede de hem firmalar hem de çalışanlar için geniş iş fırsatları sunuyor. Türkiye’de de yurtdışında daha yüksek maaşla çalışmak isteyenler için Katar iş fırsatları en fazla rağbet gören yurtdışı çalışma fırsatları arasında yer alıyor. Katar özellikle inşaat alanında Körfez bölgesinin en aktif ülkeleri arasında yer alıyor. Bu açıdan inşaat sektöründe çalışmak üzere çok fazla içi ihtiyacı bulunmaktadır. Bununla birlikte ülke genelinde inşaat projelerinin önemli kısmında Türk inşaat firmaları bulunuyor. Bu durumda Katar’da çalışmak isteyenler için önemli iş olanakları oluşturuyor.

Katar’da başvurulabilecek meslekler neler?

Katar her sektörde ciddi bir gelişim dönemi içerisinde bulunuyor. Yeni baştan inşa edilen şehirlerinin yanı sıra başta petrol ve ulaşım olmak üzere pek çok alanda ciddi bir işçi gereksinimi bulunuyor. Bununla birlikte ülkedeki zenginlik ve refah seviyesinin yüksek olması yerli işçi bulma konusunda da ciddi eksiklikler yaşamasına neden oluyor. Bu yüzden Katar yurtdışından işçi alımı konusunda oldukça geniş olanaklar sunuyor.

Yurtdışında işçi alımı noktasında da özellikle Türk şirketlerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir ülke olmasının da etkisiyle Türkiye’den işçi alımına öncelik veriyor. Bu kapsamda Katar’da çalışmak isteyenler için farklı meslek gruplarından, farklı pozisyonlarda geniş iş fırsatları ortaya çıkıyor.

Katar’da çalışmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz meslekler arasında;

 • Kamyon ve tır şoförü,
 • Petrol tesisi çalışanı(vasıfsız),
 • Havalimanı personeli,
 • Mimar,
 • İnşaat işçisi,
 • Mühendis,
 • İnşaat ustası,
 • İnşaat makinesi operatörü,

Gibi daha pek çok meslek için Katar, Türkiye’den işçi alımı gerçekleştirmektedir. Katar’daki iklimsel ve coğrafik özellikleri getirmiş olduğu şartların göz önünde bulundurulması gerekir. Özellikle Katar’da çalışmak için bilmeniz gerekenler arasında en önemlisidir.

Türkiye’deki çalışma koşullarından tamamen farklı çalışma ve yanı sıra yaşam koşullarına sahiptir. Bu nedenle alışma dönemi ve dayanıklılık yönünden mutlaka önceden hazırlanılması ve bilinçli hareket edilmesi çok büyük önem taşımaktadır.

YORUMLAR YAZ
 • HACER ADIYAMAN1 sene önce
 • Merhaba önlisans ilahiyat fakültesi mezunuyum şuada Kafkas üniversitesi ilahiyat fakültesi okuyorum ve Atatürk üniversitesi Arap dili ve edebiyatı bölümü son sınıf öğrencisiyim pratik yapmak için katara gitmek istiyorum şartları nedir

  • kacpara12 ay önce
  • Katar’da çalışmak için yapmanız gereken ilk şey, Katar’lı bir firmayla anlaşma gerçekleştirmek olacaktır. Türkiye’den işçi alımı gerçekleştiren Katarlı şirketlere iletişim kanalları üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Firma ile yapacağınız görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda tarafınıza resmi bir belge gönderilmesini talep etmelisiniz.

 • Ozgur1 sene önce
 • Ben is I olarak katarda calismak istiyorum insaat is olur sofurluk dukkan islermeciligi olur vize icin ne yapabilirim

  • kacpara12 ay önce
  • Katar’da çalışmak için yapmanız gereken ilk şey, Katar’lı bir firmayla anlaşma gerçekleştirmek olacaktır. Türkiye’den işçi alımı gerçekleştiren Katarlı şirketlere iletişim kanalları üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Firma ile yapacağınız görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda tarafınıza resmi bir belge gönderilmesini talep etmelisiniz.

 • Emrah1 sene önce
 • Katarda çalışmak isterim ilgili yetkililere duyurulur bir çok meslek dalları vardır

 • Mehmet Türk1 sene önce
 • İnşaat fayans boya minarelboncuksıva dekarasyon

 • Pervin Çalışoğlu1 sene önce
 • Merhabalar Pervin Çalışoğlu ben. Fizyoterapistim. 3 ay önce Katar’a turist olarak geldim. Ministry of Public Health’den kabul aldım ve şuan gönüllü olarak çalışıyorum. Devam etmem için çalışma vizesine ihtiyacım var. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?