• ALTIN (TL/GR)
  1.866,38
  % -1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14
 • BITCOIN/TL
  1268218,201
  % -0,27
 • ETHEREUM/TL
  67804
  % -0,53
 • CARDANO/TL
  17.02
  % -6,76
 • RIPPLE/TL
  19.05
  % -4,00

Hacca Gitmek Ne Kadar?

Hacca Gitmek Ne Kadar?

İslam’ın 5 farzından biri ve sonuncusu olan Hac ibadetine, Suudi Arabistan kuralları nedeni ile her yıl ülkelerin nüfusu dikkate alınarak belirli bir kota üzerinden izin verilmektedir. Diyanet Hac fiyatları ile özel Hac ve umre şirketleri de kendi fiyatlarını belirleme yetkisine sahiptirler. Özel turizm şirketleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu fiyat politikalarını aşmamak kaydıyla, farklı ücretler karşılığında Hacca gitmek isteyenlere yardımcı olmaktadırlar.

Umre ziyaretine göre biraz pahalı olması nedeniyle, Hac fiyatları özellikle ibadet mevsiminde merak edilen konulardan biri olmaktadır. Diyanet Hac fiyatları ve özel turizm şirketlerin Hacca gitme fiyatları ile ilgili merak ettiklerinizi, yazının devamında bulabilirsiniz.

Hacca Gitmek Kaç Para?

Diyanet İşleri Başkanlığı kendi bünyesinde verdiği hizmetler için çeşitli sınıflandırmalar yaparken, bu durum özel Hac ve umre organizasyonu şirketlerinde de aynıdır. Bu yüzden sunulan hizmetin sınıfına göre fiyat farklılıklarının ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Pandemi nedeniyle Hac mevsimi gelmiş olsa bile Suudi Arabistan yönetimi, henüz Hac ziyareti için nasıl bir yol izleyeceğini açıklanmamıştır.

2020 Hac fiyatlarına baktığımızda, konaklama ve diğer hizmetlere göre sınıflandırılan en düşük Hac fiyatları, 26.000 TL’den başlamaktadır. 2021 Hac fiyatları ise hem Suudi Arabistan’ın Hac ibadeti konusunda izleyeceği politikanın beklenmesi hem de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fiyatları belirlemesi nedeniyle bilinmemektedir.

Diyanet Hac Fiyatları Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçmiş dönemlerdeki Hac fiyatları, ortalama olarak 25000 TL civarındadır. Henüz 2021 diyanet Hac fiyatları açıklanmadığı için, özellikle pandemi döneminde fiyatlarda ne tür değişiklikler olacağı da merak edilmektedir.

Gerek diyanet ve gerekse özel organizasyon şirketlerinin Hac fiyatlarını belirlerken, dikkate aldıkları birçok husus bulunmaktadır. Gidiş dönüş uçak biletleri, yemek ve konaklama seçenekleri gibi birçok faktör 2021 Hac fiyatları için belirleyici rol oynamaktadır. Bu yüzden size sunulan paketlerden tercihinize göre farklı ücretler alınması söz konusudur.

2021 Hac Fiyatları Neye Göre Belirlenecek?

Hac fiyatlarının belirlenmesi, geçmiş yıllarda olduğu gibi aşağıdaki faktörlere göre belirlenmektedir;

 • Gidiş dönüş uçak biletleri
 • Vize ücretleri
 • Programın gün sayısı
 • Mekke, Medine ve Cidde arasında yapılacak otobüs seferlerinin ücretleri
 • Rehberlik hizmetleri
 • Konaklama hizmetlerinin detayları
 • Yemek hizmeti
 • Kurban alımı ve kesimi

Gibi çeşitli faktörler, fiyatlarda belirleyici rol oynamaktadır. Özellikle konaklama seçeneklerinde birçok alternatifin bulunması, tercihinize göre fiyatlarda ciddi değişikliklerin görülmesine neden olabilir.

Bunların yanı sıra pandemi süreci olması sebebiyle, 2021 yılı fiyatlarının daha farklı olması da söz konusu olacaktır. Çünkü Suudi Arabistan yönetimi pandemi nedeniyle yurt dışından gelecek ziyaretler için, tam kapasite alım yapmamaktadır. Kısmi alım olması sebebiyle ibadet bölgesinde başta oteller olmak üzere, diğer hizmet sağlayıcıların fiyatlarında en az %40 oranında artış olması beklenmektedir.

2021 Hac Kurası Ne Zaman Çekilecek?

2020 yılında pandemi nedeniyle Hac ziyaretlerinin iptal edilmesi sonucunda, birçok hacı adayı Hac ibadetlerini yerine getirme fırsatı bulamamıştı. Bu yüzden 2021 yılın Hac kurası çekimlerinde nasıl bir yol izleyeceği henüz netlik kazanmış değil.

Ancak kimi uzmanlar, önceliğin 2020 yılında Hacca gitmesi gereken kişilere ağırlık verileceğini ve Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye’den ne kadar hacı adayı kabul edileceğinin 2021 kuralarını etkileyeceği görüşünü savunmaktadır.

Büyük bir heyecanla Hac ibadetini yerine getirmek isteyen Türkiye’deki Müslümanların, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak kura açıklamaları bu yüzden merakla beklenmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ise üç aylara girilmesi sebebiyle, yakın bir zamanda gerekli açıklamanın yapılarak hacı adaylarına bilgi verileceği tahmin ediliyor.