• ALTIN (TL/GR)
  1.666,22
  % 0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9947
  % 0,24
 • € EURO
  28,8849
  % 0,31
 • BIST 100
  7.961,98
  % -1,93
 • BITCOIN/TL
  716449,482
  % 0,18
 • ETHEREUM/TL
  44003
  % -0,42
 • CARDANO/TL
  6.71
  % -1,12
 • RIPPLE/TL
  13.34
  % -1,09

2021 yılı Asgari Ücret Kaç TL?

2021 yılı Asgari Ücret Kaç TL?

Asgari ücret kaç TL? olacak konusu tüm çalışanların ücret ile ilgili tahminler yürüttükleri konular arasında yer alır. 2021 yılı için asgari ücret net olarak, 2 bin 825 lira 90 kuruştur. Brüt asgari ücret ise 3 bin 577 lira 50 kuruş olarak belirlenmiştir.

Asgari ücrete ilave olarak verilen asgari geçim tutarları da 2021 yılı için güncellenip, net AGİ tutarı dahil edilerek çocuğu olmayan bekar bir işçi için net asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olmuştur. Evli olup eşi çalışmayan işçi için ise 2 bin 879 lira 57 kuruş olmuştur.

Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret; kişilerin barınma, beslenme, ısınma, giyim ve ulaşım gibi en birincil ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için düzenlenen ve çalışana verilebilecek en düşük ücreti sınırlayan ücret anlamındadır. Normal çalışma düzeninde devlet tarafından karara bağlanan bu asgari ücret tutarından daha azına işçi çalıştırmak yasal değildir.

Asgari ücret aksi bir durum söz konusu değil ise her yıl belirli temsilci katılımları ile devlet tarafından güncellenmektedir. Belirlenen ve duyurulan asgari ücret tutarının aşağısında yer alan bir ücretin iş kolu ne olursa olsun işçiye ücret olarak verilmesi kanunen yasaklanmıştır.

Brüt Asgari Ücret Kaç TL?

Brüt asgari ücret kesintiler ve vergiler hariç tutulmadan bir işçinin aldığı toplam ücreti ifade etmekte olup bu ücret 2021 yılı için 3,577,50 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu hesaplama yapıldığında yani brüt asgari ücret dendiği zaman gelir vergisi, damga vergisi ve sağlık sigortası kesintilerinin henüz yapılmamış olduğu maaş anlaşılmalıdır.

Net Asgari Ücret Kaç TL?

Net asgari ücret damga vergisinin, gelir vergisinin, sağlık sigortasının kesintilerinin yapıldığı net olarak işçinin eline geçecek asgari ücret anlaşılmalıdır. 2021 yılı için yapılan değerlendirmeler ve düzenlemeler sonucu bir işçinin alacağı net asgari ücret 2,825,90 kuruş olarak belirlenmiştir.

Asgari Ücretin Belirlenme Esasları Nelerdir?

Asgari ücret belirlenirken 01.08.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Asgari Ücret Yönetmenliği’nde belirtilen esaslar kullanılmaktadır. Bu esaslara göre;

Asgari ücret belirlenmesinde cinsiyet, siyasal düşünce, engelli olma durumu, dil, renk, ırk, felsefi inançlar, mezhep veya din vs. sebeplerle herhangi bir ayrım yapılması söz konusu değildir ve yönetmenlikçe yasaklanmıştır.

Asgari ücreti belirleyen komisyon, bütün iş kollarını kapsayan asgari ücret belirler. Ücret belirlemede 1 gün esas olarak alınmak zorundadır. Eğer saat başı, haftalık, yapılan iş tutarına göre veya aylık olarak ücret ödenmesi gereken durumlar var ise bu durumları baz alan ayarlamalar yapılmak zorundadır.

Ücret belirlenmesindeki diğer bir esas ise; ücretin en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenebileceğidir. Asgari ücreti belirleyen komisyonun bu ücretin belirlenmesinde değerlendirdiği şartlar ise aşağıda sıralanmıştır;

 • Ülkenin sosyal ve ekonomik durumu,
 • Ücretli çalışanlar için geçim indeksleri,
 • Genel olarak ödenen ücretlerin fiili durumları,
 • Geçim Şartları gibi şartlar komisyon tarafından değerlendirilmeye alınır.

Asgari Ücret Düzenlemesi Kimleri Kapsar?

Asgari ücret yürürlüğe girdiği andan itibaren her türlü işçinin çalıştırıldığı tüm iş kollarının bütün faaliyetlerinde çalışan her bir işçi için geçerli olur.