• ALTIN (TL/GR)
  1.866,38
  % -1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14
 • BITCOIN/TL
  1278581,358
  % 2,06
 • ETHEREUM/TL
  68942
  % 0,81
 • CARDANO/TL
  17.83
  % 29,35
 • RIPPLE/TL
  19.98
  % 7,44

1 Kg Safran Kaç TL? Safran Fiyatları

1 Kg Safran Kaç TL? Safran Fiyatları

1 kg safran kaç tl? sorusu kısacası safran fiyatı her zaman tartışma konusudur. Safran fiyatı ile adeta küçük bir servet niteliği taşırken, sağlık açısından bilinen faydaları ve kullanılabildiği yemeklere kattığı lezzet ve görünüm nedeniyle talep görmektedir. Dünyanın en kaliteli safranları olan Safranbolu safranı fiyatı ile İran safranı fiyatı arasında farklılıklar görülse de iki baharat arasında da kalite bakımından pek fark olmadığı, hatta Safranbolu safranının yapılan değerlendirmelere göre daha kaliteli içeriğe sahip olduğu bilinmektedir.

Safranın Kilosu Ne Kadar? – 1kg Safran Kaç TL?

1 kg safran kaç TL? sorusuna doğrudan cevap vermek değişken olabileceği için zor olsa da satıcılarına ve ürünün kalitesine göre bir ortalama vermek söz konusu olabilir. Çünkü 1 kilo safran fiyatı baz alındığında piyasadaki safranların fiyatları 29 bin TL ile 50 bin TL gibi rakamlarda değişebilmektedir.

Safranbolu safranı fiyatı ile İran safranı fiyatı arasında çok fazla bir fark olmayıp, dünyanın en kaliteli iki safranının fiyatları da satıcısına göre birbirinden biraz fazla veya az olabilmektedir. İki safran türü için ortalama fiyatlar, 29 ile 50 bin arasında değişebilmektedir.

safran fiyatı

Safran Nedir, Neden Pahalıdır?

Safran; Sadece 1 gramı 150 safran çiçeğinden elde edilen ve faydalarının yanı sıra yemeklere ayrıcalıklı lezzetler katan bir baharat türüdür.

Safranın pahalı olmasının en önemli nedeni, nadir bulunmasıdır. Nadir bulunduğu kadarda faydalı olan bir bitki olması, safran fiyatlarının dünya genelinde yüksek olmasına neden olmaktadır. Türkiye fiyat ortalaması 50 bin TL’yi bulan baharatın, Avrupa ve Amerika gibi ülkelerdeki fiyatları biraz daha yüksektir.

Safran çiçeklerinin ortasında bulunan 3 tane ipliksi ince tepecik, baharat yapımında kullanılmaktadır. Yukarıda 1 gramı için yaklaşık 150 safrana ihtiyaç duyulduğunu söylemiştik. Pahalı olmasının anlaşılması için biraz daha kaba bir hesap yapılacak olursa, yarım kilo safran elde edebilmek için yaklaşık 75 bin tane safran bitkisine ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan safran yetiştiriciliğinin zahmetli ve sabır istemesi, bu baharatın zaten nadir olması nedeniyle yüksek fiyatlarının daha da yüksek olmasına neden olmaktadır. Safran soğanları toprağa ekildikten sonra, çiçek açımına kadar her gün toprağın çapalanarak havalandırılması gerekir. Açan içeklerin ise gün doğmadan toplanması, yine işin meşakkatli yanıdır.

İran ve ülkemizde üretimi yapılan Safranbolu safranı, en kaliteli safran türleri olarak bilinmektedirler. Aslında safranın anavatanı kabul edilen Safranbolu’da dünyanın en kaliteli safran çiçekleri yetişirken, zaman içerisinde gerekli önemin verilmemesi ve bu anlamda geliştirme çalışmalarının yeterince yapılmamasıyla birlikte, bu ünün İran ile paylaşılmasına neden olmuştur.

Sadece 1-2 yaprağının bile yemeklere eşsiz lezzetler vermesi nedeniyle, özellikle lüks restoranlar ve otellerin mutfaklarında tercih edilmektedir. Dibi ve başı kırmızı yapıda olan bu bitkinin en değerli kısımları da yine buralardır. Çünkü sargol veya all red olarak İngilizce tanımlanan bu kısımlar, bitkinin en aromatik ve değerli kısımları olarak bilinmektedir.

Paella, pilavlar ve risotto yapımında kullanıldığında bu besinlere verdiği muhteşem lezzet, zengin mutfak donatısına sahip olan yerlerde safranın vazgeçilmez bir baharat olmasını sağlamaktadır. Osmanlı saray mutfağında da önemli bir baharat olarak kabul edilen safranın, başta zerde olmak üzere farklı Türk tatlılılarının içeriğinde de tarih boyunca kullanıldığı bilinmektedir.

Safran Nasıl Kullanılır?

1 kg safran kaç TL? sorusuna cevap verdikten sonra, merak edenler için kısaca safranın kullanımına da değinelim.

Safran baharat olması nedeniyle daha çok yemeklere katılarak tüketilmektedir. Yemeklerin dışında tatlıların içeriğinde de belirli miktarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra safranın çay olarak demlenerek tüketilmesi de mümkündür.

Türk çayının içerisine katılarak demlemek suretiyle tüketilebileceği gibi, safran çayı olarak doğrudan da demlenip içilebilir. Gül suyu ile damaklarda bambaşka lezzetler bırakması nedeniyle, safran çayı demlendikten sonra içerisine bir miktar gül suyu ilave edilip tadı ve konusu daha iyi bir hale getirilebilir.

Safranın Yararları Nelerdir?

Safranın yararları üzerine bilgi sahibi olanlar da “Safranın kilosu kaç TL?” sorusunu sıklıkla yöneltmektedir. “Safran ne işe yarar?” diye düşünenler için safranın başlıca yararları şunlardır;

 • Kötü kolestrol ve tansiyonun düşmesine yardımcı olarak, kalp sağlığını korur.
 • İştah düzenine etki eden yapısıyla, obezitenin önlenmesinde faydaları olduğu bilinmektedir.
 • Motivasyon gerektiren işler için yüksek motivasyon sağlar.
 • Uyku düzen ve kalitesinin artmasına yardımcı olur.
 • Psikolojik sorunların görülme olasılığını azaltır. Depresyon belirtilerine karşı faydalıdır.
 • Kısmen de olsa cinsel isteği ve performansı artırıcı etkilerinin olduğu bilinmektedir.
 • Cilt ve saç sağlığına iyi gelir.
 • Yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlaması da safranın faydaları arasında en bilinenlerden biridir.

1 kg safran kaç TL? sorusuna detaylı bir yanıt sunduğumuz bu içeriğimizin ardından diğer ürünlerin fiyatları için “Kaç para?” kategorimizde yer alan diğer içeriklere de göz atmanızı öneririz.