• ALTIN (TL/GR)
  1.677,13
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1293
  % 0,00
 • € EURO
  28,8843
  % -0,11
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14
 • BITCOIN/TL
  722806,141
  % -0,97
 • ETHEREUM/TL
  43200
  % -1,10
 • CARDANO/TL
  6.68
  % -1,78
 • RIPPLE/TL
  13.83
  % -0,60

Work and Travel’da Ne Kadar Para Kazanılır, Ne Kadar Harcanır?

Work and Travel’da Ne Kadar Para Kazanılır, Ne Kadar Harcanır?

Work and travel’da ne kadar para kazanılır, ne kadar para harcanır? En çok para kazandıran işler nelerdir? En çok kazandıran eyaletler hangileridir? Work and travel üzerine karar vermeden önce bu yazıyı okumak oldukça işinize yarayacaktır.

Work and Travel’ın Avantajları

Amerika’da bir yandan İngilizcenizi geliştirebilir, diğer yandan da çalışarak para kazanabilirsiniz. Bunun için katılacağınız Work and Travel programı, dikkat çekici avantajlar sunmaya devam ediyor. Kendi belirleyeceğiniz bir süre içerisinde program dahilinde Amerika’yı görüp gezme fırsatı da sunan program, birçok kişi tarafından  bu amaçlarla tercih ediliyor.

Work And Travel’da Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Work and Travel programından kazanılacak para miktarı için net bir şey söylemek mümkün olmasa da belirli bir aralık vermek mümkündür. Eyaletlere göre değişmekle birlikte ortalama saat ücreti 9 dolar civarındadır. En az kazanabileceğiniz saat ücreti 7,5 dolar olurken, en fazla ise 14 dolara yakın para kazanabilirsiniz.

Haftalık yasal çalışma süresi 40 saat olmakla beraber, öğrencilerin bir hafta içerisinde kazanabilecekleri toplam tutar eğitim süreleri de dikkate alındığında 2.500-4.000 dolar arasında değişebilmektedir.

Work and Travel’da Ne Kadar Para Harcanır?

Program dahilinde bazı hizmetlerinde içerisinde yer aldığı fiyatlar, 2.200 ile 2.800 dolar arasında değişmektedir. Bu fiyatlara dahil olan hizmetler ise şunlardır;

 • Çalışma izni
 • İş yerleştirme hizmetleri
 • Danışmanlık hizmetleri
 • Sağlık sigortası
 • Vize alımı, bilet ücretleri gibi diğer detaylar ise anlaşmaya bağlı olarak değerlendirilmektedir.

work and travelda en çok para kazandıran işler

Work and Travel En Çok Para Kazandıran İş Nedir?

Program dahilinde bir yabancı öğrencinin yapabileceği işler, ortalama olarak aynı seviyededir. Ancak daha fazla para kazanabilmek için en iyi seçeneklerden biri, size bahşiş getirisi de sağlayabilecek işlerdir.

Restoranlar veya cafe gibi benzeri işlerde bahşiş alabilme potansiyeliniz çok daha yüksektir. Bu işlere yönelerek, çalıştığınız yerin birazda lüks olması durumunda daha fazla bahşiş alabilir, hatta alacağınız bahşişler normal ücretinizi geçebilir.

Bunun dışında uzun mesai gerektirebilecek işler, saat ücretinizin daha fazla olmasını sağlayabilir. Tercihlerinizin bunlar olması durumunda, kazançlarınızı maksimuma çıkarabilirsiniz. Tatil köyleri ve turizm sektöründeki işler, size ekstra kazanç kapıları açabilir. Turizm sektöründe normal çalışmanın yanı sıra, ek işlerin çıkması mümkündür.

En Çok Para Kazandıran Eyaletler Hangileri?

Aşağıdaki eyaletlerde saat ücretleriniz biraz daha fazla olabileceği gibi öğrencilerinde bu eyaletlerde daha yoğun çalışmaları, tanışma ve farklı kültürler keşfetmeniz açısından ekstra avantaj sağlayabilir.

Work and travel’da en çok kazandıran eyaletler şunlardır;

Florida

Öğrenciler için en fazla ilgi gören eyaletlerden biri olan Florida, tema parkları ve birbirinden güzel plajları ile dikkat çekmektedir. Saat ortalama ücretinin yüksek olmasıyla birlikte eğlencenin dorukta olduğu eyalet genelinde, daha sosyal bir yaşantı mümkündür.

Texas

Doğal güzellikleri ile büyüleyici bir eyalettir. Eğlence, spor ve gelir ortalaması ile tercihleriniz arasında olması gereken Texas, aynı zamanda ABD’nin en büyük eyaletleri arasında yer almaktadır.

Colorado

Doğa ile kucaklaşmak isteyenlerin tercihi olmakla birlikte, öğrenciler için geniş çalışma olanaklarını da sunan bir eyalettir. Colorado aynı zamanda ülkeye gelen turistlerinde tercihleri arasında olduğu için Work and Travel programı kapsamında saat ücretiniz ile beraber, fazlaca bahşiş kazanabileceğiniz bir yerdir.

Virginia

Programın en fazla ilgi gören bölgelerinden biridir. Turistlik bir bölge olması nedeniyle, bölgede hem tatil yapabilir hem para kazanabilirsiniz. Virginia eyaleti aynı zamanda ülkedeki Türk öğrenciler tarafından tercih edilen popüler destinasyonlar arasında bulunmaktadır.

New York

Macera dolu Amerika’nın macera dolu eyaleti olan New York sadece öğrenciler tarafından değil, ülkeye iş ve turizm amacıyla gelen insanlar tarafından da fazlasıyla ilgi görmektedir. Work and Travel kapsamında yoğun tercih olarak tercih edilen New York’ta saat ücretleri diğer eyaletlere göre biraz daha fazla olurken, burada yaşam maliyetlerinin fazla olduğu da göz önüne alınmalıdır.

Work and Travel’a Kimler Katılabilir?

Programa, ancak aşağıdaki şartları sağlayan kişiler katılım sağlayabilirler.

 • Üniversitede not ortalaması en az 2.00 olanlar,
 • Yaşı 18-25 arasında olan kişiler,
 • Full time üniversite öğrencileri,
 • Orta seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olanlar,

Word and Travel programına katılabilirler. Program için erken kayıt imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler, Ekim-Aralık aylarında program için başvuru yapabilirler.

Work and Travel Para Biriktirme Mümkün mü?

Word and Travel’da para biriktirmek için bütçenizi doğru yönetmeniz son derece önemlidir. Amerika’da çalışma ücretleri yüksek olmasına karşın, yapılacak masraflarda yüksektir. Ancak bu program dahilinde birçok masraf minimize edildiğinden ve uygun imkanlardan faydalanma şansı bulunulduğundan, para biriktirmeniz mümkün olmaktadır. Ancak kazancınız ne olursa olsun para birikimi yapabilmek için, harcamalarınıza bir sınırlandırma getirmeniz gerekeceğini de unutmamak gerekir. Genel anlamda bakılacak olursa program dahilinde birikim yapmaktan ziyade, eğitim sürecinde masrafların çıkarılması mümkün olmaktadır.

Öğrenciler için bir diğer faydalı içeriğimiz olan “Para nasıl biriktirilir?” başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.